Elastyczne chłodzenie serwerowni dzięki klimatyzatorom na wynajem

Zalew danych zwiększa wymagania dotyczące wydajności serwerów i chłodzenia serwerowni

Dane i infrastruktura technologii danych stają się coraz ważniejsze dla wielu firm. Pracownicy, dostawcy, a przede wszystkim klienci oczekują niezawodnego świadczenia szerokiej gamy usług IT – i oczywiście bezpieczeństwa przesyłanych danych. Big Data zwiększa wymagania dotyczące wydajności komputerów – a programiści IT reagują na to nowymi, zbędnymi rozwiązaniami pamięci masowej. Nowe serwery o dużej gęstości mocy mogą przetwarzać duże ilości danych, ale jednocześnie wzrasta zużycie energii, a wraz z nim ciepło generowane w serwerowniach.

Potężne szafy serwerowe wytwarzają znacznie więcej ciepła odpadowego i doprowadziły do sześciokrotnego wzrostu generowania ciepła w centrach danych w ostatnich latach. Jednocześnie wysoce wrażliwa technologia jest bardzo wrażliwa na temperaturę. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może poważnie obniżyć wydajność poszczególnych komponentów..

Utrata danych z powodu przegrzania serwera

Aby zapewnić bezawaryjne działanie centrów danych, ważna jest ciągła kontrola rozwoju temperatury. Dotyczy to zarówno wysokowydajnych centrów danych, jak i mniejszych serwerowni. Zalecana temperatura pomieszczenia do pracy sprzętu IT wynosi około 25 stopni Celsjusza; powyżej takiej temperatury wiele urządzeń przestaje działać wydajnie, a nawet grozi awarią. Istniejące systemy chłodzenia są przeciążone, a systemy klimatyzacji osiągają granice swoich możliwości. Modernizacja lub usunięcie zainstalowanych na stałe systemów klimatyzacji w serwerowniach jest często trudne z konstrukcyjnego punktu widzenia. Najpóźniej w okresie letnich upałów serwery przegrzewają się i są zmuszone do wyłączenia. Potrzebne są elastyczne rozwiązania do niezawodnego chłodzenia serwerowni.

Chłodzenie serwerowni za pomocą mobilnych klimatyzatorów

Ilustracja różnych urządzeń klimatyzacyjnych. Zdjęcie przedstawia jednostkę monoblokową, mobilną jednostkę klimatyzacyjną typu split i jednostkę wentylacyjną.

W sytuacji, gdy konwencjonalne, zainstalowane na stałe klimatyzatory nie są w stanie sprostać wymaganiom, optymalnym rozwiązaniem do chłodzenia serwerów są dodatkowe klimatyzatory na wynajem. Mobilne klimatyzatory Climate Energy można skonfigurować i uruchomić w bardzo krótkim czasie. Dotyczy to zarówno krótkoterminowych, tymczasowych wymagań, np. podczas fal upałów, jak i długoterminowych rozwiązań trwających kilka miesięcy. Chętnie opracujemy indywidualną koncepcję wynajmu dla optymalnego chłodzenia serwerowni.